ТАПУ у Туреччині – право власності
Оформлення ТАПУ у Туреччині
ТАПУ в Туреччині – єдиний існуючий документ на право власності. Турецькі громадяни та іноземці мають рівні права. Відмінністю при оформленні ТАПУ в Туреччині для іноземних громадян є дозволи Військового Комітету, що видається під купівлю об'єкта нерухомості, на ім'я нового власника. Цей дозвіл підтверджує те, що місце, де розташований об'єкт, не є стратегічно важливим і не знаходиться під військовою або державною охороною.
З поправкою на закон ухвалений наприкінці 2013 року, який спрощує цю процедуру, дозвіл з Військового Комітету має отримувати лише перший покупець-іноземець, усі наступні покупці отримують його автоматично.
ТАПУ в Туреччині реєструють за місцем розташування нерухомості, що купується в кадастровому комітеті. Покупцем та продавцем у присутності державного перекладача підписується акт відсутності претензій один до одного і після цього відбувається процес передачі права власності. Покупця вписують у кадастрову книгу, а потім видають кадастровий лист або як його називають ТАПУ - свідоцтво володіння нерухомістю.
27 липня 2012 року в Туреччині Радою Міністрів затверджено нові закони щодо придбання нерухомості нерезидентами країни. Раніше основним був, прописаний у Турецькій конституції, «принцип взаємності», за яким іноземці в Туреччині наділялися такими ж правами, як наділяє турецьких громадян протилежна країна. Але тепер 129 країнам дозволено купувати нерухомості на території Туреччини, не враховуючи цей принцип.
Громадянам України та Росії, як і раніше, дозволено придбання нерухомості на території держави Туреччина. Новим стало те, що тепер незабудовані ділянки і в тому числі сільськогосподарського призначення можна оформляти і на фізичну особу, для цього потрібно отримати дозвіл від МВС Турецької Республіки, але дана процедура є формальною і отримати такий дозвіл можна в місцевому відділенні міліції.
Також побільшало земельної площі, яку може придбати іноземний громадянин на своє ім'я, з 2,5 до 30 гектарів. А відсоток нерухомості, що належить нерезидентам країни у будь-якому районі Туреччини, регламентується 10%. Раніше громадяни України могли придбати нерухомість до 2,5 гектарів, з урахуванням того, що на ній буде зареєстрована будівля (віла, комерційна нерухомість або квартира), а сільськогосподарські землі та ділянки землі без будівель або з будівлями більше 2500 м2 можна було купити тільки на юридичну особу, яка зареєстрована у Туреччині.
Приємною новиною стало і те, що тепер громадянам України та Росії не потрібно оформляти первинний ВНП,щоб купити нерухомість та терміни оформлення ТАПУ в Туреччині скоротилися до одного тижня (раніше українцям для купівлі турецької нерухомості потрібно було отримати обов'язковий 6-ти місячний вид на проживання, який оформлявся в середньому 1-5 робочих днів).
Однак, згідно з новими законами, громадяни України та Росії не мають права купувати будь-яку нерухомість, що розташована на Чорноморському узбережжі Туреччини. Саме у 18 містах, таких як: Синоп, Токат, Самсун, Гіресун, Трабзон, Гюмючхане, Зонгулдак, Карабюк, Артвін, Кастамону, Амасія, Різе, Чорум, Орду, Болу, Байбурт, Бартін, Дюздже, оскільки ці райони прикордонні з Україною та Росією.
Експерти пояснили, що загалом ці обмеження стосуються лише того, що громадянам сусідніх із Туреччиною країн забороняється придбання нерухомості у прикордонних містах. Щоправда, і попит на житло в українців у перерахованих містах мінімальний. Величезною популярністю користується нерухомість на Середземноморському узбережжі, Егейському і в Стамбулі.
Власником нерухомого майна вважається фізична чи юридична особа, яка вписана безпосередньо в ТАПУ. Вікового обмеження немає: у ТАПУ у Туреччині можна також прописати неповнолітніх дітей. Частина землі, на якій розташовується нерухомість, автоматично, разом з квартирою/будинком/віллою, передається в повне володіння новому власнику.
У ТАПУ в Туреччині може бути вписано до 10 осіб (вони можуть бути як родичами, так і сторонніми особами), які будуть власниками рівних чи різних часток нерухомості. Їх кількість, і навіть розмір частки власності визначають самі покупці, у своїй непотрібен підтвердження від усіх власників про надходження коштів.
Кожен із співвласників, вписаних у ТАПУ у Туреччині, має право перепродати свою частку, але для цього йому необхідно отримати згоду всіх власників даної нерухомості.
У ТАПУ у Туреччині прописується площа не квартири, а земельної ділянки.
Також у ТАПУ в Туреччині не прописується адреса будинку/квартири/вілл, а вказується кадастровий номер ділянки.
ТАПУ у Туреччині – єдиний документ, що засвідчує право власності на нерухомість.
У разі втрати ТАПУ у Туреччині його можна відновити протягом 1 робочого дня.
У Туреччині є титульна система оформлення прав на об'єкти нерухомості. Тобто оформити право на нерухомість можна в єдиному державному органі – кадастровому управлінні, що унеможливлює всі можливі махінації з нерухомістю. Якщо Кадастрове управління видало титул "ТАПУ" - це передбачає безчасне, абсолютне володарське право, і після укладення угоди купівлі-продажу не може бути оскаржено в суді.
Справжність ТАПУ у Туреччині перевіряється у кадастровому управлінні. Оформляти та реєструвати угоди нотаріуси не мають права. Вони можуть лише оформити договір купівлі-продажу із зазначенням вартості нерухомості та умов оплати, але цей договір не матиме юридичну силу без наявності документа ТАПУ. Заявлений у договорі купівлі-продажу покупець чи його офіційний представник - єдині особи, які мають право підпису ТАПУ, вони зобов'язані бути присутніми під час підписання, оформлення документів.
ТАПУ в Туреччині буває двох кольорів:
Червоний - видається на ділянку землі з готовою нерухомістю
- Адреса ділянки, на якій розташована нерухомість, що купується;
- Фотографія (при оформленні документів вимагають 2 фото паспортного формату);
- Інформація про реєстрацію ділянки в кадастровому управлінні;
- Стан ділянки (береться з інформації, поданої в кадастровому управлінні);
- Площа ділянки, що належить новому власнику (пропорційна розміру житла, що купується);
- Стан об'єкта нерухомості, що належить новому власнику (тип власності);
- Вартість об'єкту нерухомості;
- Інформація про попередніх власників;
- Інформація про нових власників;
- Дата придбання нерухомості попереднім власником;
- Номер реєстрації ТАПУ попереднього власника (змінюється під час передачі прав власності);
- Дані реєстрації документа ТАПУ;
- Дата покупки об'єкта нерухомості новим власником.
Печатка кадастрового управління, підпис уповноваженої особи.
Синій – видають на ділянку без будівлі
Детальну інформацію про нерухомість: кому вона належала раніше, чи є борги, обтяження тощо, вам можуть надати у Кадастровому управлінні
У ТАПУ в Туреччині вказується частка пайової власності на землю, на якій розташовується об'єкт, і вартість нерухомості (яка може відрізнятися від дійсної ціни покупки так, як це вигідно при сплаті щорічних податків на нерухомість, така практика не прирівнюється до приховання оподатковуваної вартості, вона офіційно прийнято. Однак, ця сума не може бути нижчою за кадастрову вартість, яка встановлюється місцевою адміністрацією.)
Під час подання документів оформлення ВНЖ обов'язкова присутність усіх, чиї імена будуть вписуватися в ТАПУ.
Документи, які слід підготувати заздалегідь:
- закордонний паспорт, строк дії якого ще не менше шести місяців,
- 5 фотографій,
- чек з пункту обміну валют (обмін суми 3 тис. $ на турецькі ліри),
- банківська картка, яка підтверджує наявність рахунку в одному з турецьких банків, рахунок мають відкрити громадяни, чиї імена вписуватимуться до ТАПУ,
- виписка з рахунку (російського чи турецького банку), яка підтверджує наявність грошей, з розрахунку 500 $ на місяць на одну особу.
Після цього майбутні власники можуть повертатися в Україну або вселятися в придбані апартаменти.
Після закінчення терміну оформлення ТАПУ в Туреччині, покупець має приїхати та особисто отримати цей документ — ніхто інший забрати його не має права.
До цього продавець і покупець повинні зробити остаточний розрахунок за нерухомість, що купується. Ще однією обов'язковою умовою при оформленні договорів за участю іноземних громадян, які не володіють турецькою мовою є присутність державного перекладача. Його підпис на договорі є обов'язковою умовою легітимності документів.
Після цього процесу оформляється дозвіл на проживання, а також документи на надання послуг комунальних служб, які ТАПУ в Туреччині реєструють в адміністрації регіону для нарахування податку на нерухомість.
ТАПУ нового зразка містить додаткові засоби захисту від підробки документа: додано QR-код та ідентифікаційний номер. Штриховий код дозволить через мобільний пристрій швидко зчитувати всю закладену інформацію про об'єкт та власника нерухомості. Старі зразки залишаться і власники можуть вирішити, змінювати його на новий зразок чи ні.
Купуючи нерухомість, зверніть особливу увагу:
!!! ТАПУ в Туреччині (кадастрове свідоцтво) потрібно ретельно перевіряти на наявність різних обтяжень: іпотеки, застави, боргових зобов'язань, часткового відчуження, договору дарування тощо;
!!! Перевірте, чи адреса об'єкта відповідає адресі вказаній у ТАПУ;
!!! Купуючи житлову нерухомість – зверніть увагу на наявність будівельного плану та дозволу на будівництво та проживання;
!!! Перевірте, чи немає заборгованості за рахунками за електроенергію, воду, з податків, оскільки її можуть вимагати з нового власника;
!!! Не вчиняйте угоду, якщо договір не засвідчений присяжним перекладачем.