Допомога українським біженцям за кордоном: короткий лікбез
За інформацією ООН, понад 10 мільйонів українців залишили свої будинки через бойові дії, майже 4 мільйони з них виїхали з країни.
Більшість біженців поїхали до європейських країн. З перших днів війни ЄС максимально спростив в'їзд для жінок, дітей та людей похилого віку. Без ковидних обмежень, віз та часом навіть без внутрішніх чи закордонних паспортів пропускали всіх, окрім чоловіків віком 18-60 років.
Допомога українцям у Польщі
Левову частину біженців прийняла сусідня Польща – близько 2.5 мільйонів людей. Зараз для в'їзду обов'язково потрібний закордонний паспорт. Прямо на кордоні та на вокзалах розмістили пункти прийому людей, де можна отримати гарячу їжу, тимчасове житло, базову медичну допомогу та податись на статус біженця.
УВАГА! Якщо ви подаєтеся в Польщі чи іншій країні ЄС на біженця, це суттєво обмежить можливість пересуватися Європою, працевлаштовуватися тощо.
Юристи рекомендують оформити тимчасовий захист. Щоб легалізувати перебування в Польщі, треба протягом 60 днів після прибуття звернутися до місцевого муніципалітету (urzad miasta, urzad gminy або urzad dzienicy) для здачі відбитків пальців. Реєстрація дозволяє законно перебувати на території Польщі 18 місяців, а згодом податись на тимчасовий дозвіл на проживання.
У локальному муніципалітеті оформіть і PESEL – ідентифікаційний номер. Він дає право на користування безкоштовним медичним страхуванням та одноразову виплату у розмірі 300 злотих.
У гостинній Польщі розраховуйте на такі перспективи:
- безкоштовне відвідування дитячого садка (за наявності вільних місць) та навчання у школі;
- безкоштовний проїзд поїздом;
- право на допомогу у працевлаштуванні та на роботу. Спеціальних документів оформляти не потрібно: просто підпишіть із роботодавцем трудовий договір. Він повинен повідомити про ваше працевлаштування до місцевого управління зайнятості;
- право вести підприємницьку діяльність. Якщо відчуваєте сили відкрити власну справу, польська влада піде вам назустріч.
Іспанія
Щоб потрапити до Іспанії, українські біженці заїжджають до неї через одну із країн ЄС. Для в'їзду знадобиться український біометричний паспорт. Якщо його немає, зверніться до консульського відділу сусідньої країни (Польща, Угорщина, Румунія тощо) і ви отримаєте дозвіл.
Згідно з рішенням Ради Європейського Союзу, в Іспанії (як і в інших країнах ЄС) українці можуть проживати, навчатися та працювати протягом одного року, а якщо війна не припиниться, цей термін продовжать ще на 3 роки. Тобто в Іспанії, як і скрізь у Європі, ви автоматично отримуєте тимчасовий захист, нікуди звертатися не треба.
У великих містах (Барселона, Мадрид, Аліканте) розміщені пункти прийому біженців, де українців годують, допомагають з одягом та житлом на перший час, надають психологічну допомогу.
Якщо ви відмовилися від статусу біженця в Європі (див. розділ “Польща”), можете працювати за контрактом або як індивідуальний підприємець. Соціальних виплат уряд Іспанії поки що не анонсував.
Громадяни України мають право безкоштовно переміщатися всередині країни залізничним транспортом, можуть віддати дитину до муніципального садка або школи, користуватися медичним страхуванням.
Німеччина
Транзитною країною для в'їзду до Німеччини визначено Польщу. Тобто для прибуття сюди вам знадобляться ті самі документи, що й Польщі. Якщо ви їдете до Німеччини до родичів або знайомих і маєте біометричний паспорт, ніде не потрібно реєструватися.
У великих містах у центрах прийому біженців українцям короткостроково надають триразове харчування та житло. Ви можете безкоштовно користуватися поїздами на Берлін, Дрезден, Нюрнберг та Мюнхен. Потрібно дістатися іншого міста? Зверніться до адміністрації залізничного вокзалу і вам видадуть безкоштовний квиток із позначкою “helpukraine”.
Якщо ви плануєте надовго залишатися в Німеччині та влаштуватися на роботу, вам спочатку необхідно подати онлайн-заяву на отримання дозволу на проживання, а потім у місцевому ЦПАУ (Центрі надання адміністративних послуг) зареєструвати місце проживання. Для цього потрібні лише паспорт та письмова заява власника житла.
За вами зберігається право на безкоштовне навчання, медичне страхування та роботу.
Болгарія
На території Болгарії як члена ЄС також діє Директива про тимчасовий захист громадян України: ті, хто в'їхав після 24 лютого 2022 року, можуть перебувати в країні щонайменше 1 рік.
Для в'їзду знадобиться документ, що підтверджує громадянство України – внутрішній чи закордонний паспорт. Якщо їх немає, візьміть із собою права водія, дипломи українських вишів, трудову книжку, документи на майно - як правило, прикордонники пропускають і по них.
Реєструють українців, що тікають від війни, на прикордонних пунктах "Ruse" та "Durankulak". Подавшись у них на статус тимчасового захисту, а не біженця, ви отримаєте право:
- на житло та мінімальну соціальну допомогу (житло, їжа, одяг). Уряд покриває витрати готелів, баз відпочинку тощо, які приймають біженців;
- на роботу за наймом (за трудовим договором) та як приватний підприємець;
- невідкладну медичну допомогу;
- відкриття банківських карток та рахунків;
- безкоштовна освіта дітей у школах та перебування у дитячих садках.
Туреччина
Країна не є членом ЄС, тож на неї не поширюється Директива про тимчасовий захист українців. В'їхати можна за закордонним паспортом (старого зразка або біометричного) або ID-карткою. Біженці добираються через Польщу, Угорщину, Молдову, Словаччину, Румунію, Болгарію тощо рейсовими автобусами, літаками або на своїх автомобілях.
Перші 90 днів ніде реєструватися не потрібно. Якщо ви плануєте залишатися довше, необхідно податись на туристичний дозвіл на проживання. Для цього зверніться до відділення міграційної служби за місцем проживання у Туреччині.
Туреччина, на відміну від європейських країн, не надає повного соціального захисту. Але якщо ви подаєтеся на статус міжнародного захисту, то протягом півроку отримаєте гуманітарний посвідку на проживання. До його отримання ви не маєте права офіційно працювати та жити, де забажаєте – лише у наданому державою тимчасовому житлі (ліжко-місце).
Працевлаштовуватися можна лише за робочою візою або після отримання гуманітарного посвідки на проживання.
У будь-якому випадку, ті, хто володіє житловою нерухомістю в будь-якій з цих країн, можуть дивитися в майбутнє впевненіше.
Компанія HAYAT ESTATE щиро бажає всім українцям мирного неба, оптимізму та віри в Перемогу – де б ви зараз не знаходилися!